Vakfın Amacı

6 Mayıs 1972 günü sabaha karşı Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş, Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nin verdiği kararın, Meclis’in onaylamasıyla idam edilmiştir. Geçmişimizdeki bu kara günü vicdanımız sızlayarak hatırlarken, Deniz’ler, milletin yüreğinde adeta parlayan birer yıldıza dönüşmüşlerdir. İdama bile hiç korkmadan, başı dik, onurlu ve yiğitçe giden son sözleri, bağımsızlık ve kardeşlik adınadır.

“Korkmadan öldük ey halkım, unutma bizi…” duygusu ile darağacına giden Deniz Gezmiş, Türkiye’deki gençlik hareketinin en önemli önderlerinden birisi olarak devrimci mücadelenin bir sembolü olmuştur.

Deniz Gezmiş Bağımsızlık ve Özgürlük Vakfı da ismini Deniz Gezmiş’in hayatı boyunca inandığı ve uğruna mücadele ettiği değerlerden almıştır. Biz, ülkemizde yaşayan herkesin temel insan haklarına sahip olduğunu biliyoruz; bilinçli ve sorumlu yurttaş kimliğiyle, hukukun egemenliği altında, demokratik ilkeler ışığında, her türlü ayırımcılığın giderilmesi ile insanların eşitlik hakkını savunuyoruz. İnsanlarımız arasındaki hiddeti, nefreti ortadan kaldırabilmek adına duygumuzla, özümüzle, sözümüzle, düşüncemizle örnek olarak her türlü hukuksuzluğa, ayrımcılığa karşı bir sivil toplum örgütü olarak mücadele edeceğiz. Denizler’ i unutmayacağız, Denizler ve onların temsil ettiği değerler daima bizlere yol gösterecek.

Vakfımızın oluşmasında maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen bütün dostlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz.

Hakkımızda

Vakfımızın oluşmasında maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen bütün dostlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz.

 

İletişim